Velké téma plaveb a rozhodně nelze podceňovat

 

Pojištění kauce a odpovědnosti je opravdu velké téma. Každý rok se setkáme s několika případy, které by prostě jachtař, ať už závodní, nebo prázdninový, nerad řešil. Naštěstí jsou to jednotky případů, kdy se stane něco většího a roztočí se kolo dokazování, fotek, likvidací. Paradoxní je, je se ani jeden případ nikdy přesně neopakoval, vždy se jedná o něco nového, nebo ač je výsledek stejný, dospělo se k němu jinými cestami. Takže už z tohoto důvodu je vidět, že univerzání pojistka asi neexistuje. 

Mnoho let jsme pojišťovali přes Uniqa - ta je rychlá, dá se sjednat i v pátek večer, což mnozí samozřejmě využívali :) ale nenabízí pojistku odpovědnosti kapitána. Na co je pojistka odpovědnosti? Na škodu třetí straně. Když Vy jako kapitán, nacouváte do někoho v přístavu, nebo poškodíte jinak něco někomu, nelze to hradit z klasické pojisky kauce. Tak na to pozor.

Pak jsme používali Allianz, ta už má i pojistku odpovědnosti, dokonce za rozumnou cenu, ale zase je tak pomalá, že pokud se pojistka nezadala alespoň 14 dnů dopředu, nestihlo se to. A to víte, málokomu se to chce řešit tak moc dopředu.. známe se.

No a pak jsou pojistky kauce, které nabízí charterové společnosti. Tady je mnoho otázek a málo odpovědí! :)  Každá společnost má pojistku jinak postavenou. Někdo má jednorázový poplatek, někdo má k poplatku ještě "malý depozit", tady je variant opravdu mnoho. Jak se samozřejmě rožšiřuje poptávka po charteru a po nových lodí, ceny pojistek stoupají. Až tak, že už někde vlatně ani není výhodné si to pojištění dělat ( příklad z praxe - kauce 1500,-EUR cena pojistky 500,-EUR + depozit 700,-EUR) Bohužel, i tyto pojistky nekryjí úplně vše, informace dostanete často jen v angličtině, nebo chorvatštině a krom klasicky vyjmutí ucpaných toalet, ztráty motoru nebo dinghy mají v sobě občas i to, že nekryjí hrubou nedbalost atd. a tím se zase dostáváme k odpovědnosti, nebo k nějaké pojistce "na blbost". 

Jak tedy vybrat pojistku? Předem bychom chtěli říct, že my fungujeme opravdu jen jako pomoc našim klientům co nejvhodnější pojistku vybrat a sjednat. Jak mnoho z Vás ví, nabízet pochybný produkt jen kvůli profitu, to není nic pro nás. My chceme, aby to fungovalo a když už se něco stane, ať se s tím nemusíte trápit, a když už se s tím trápíte, tak ať to netrvá dlouho a nestojí to majlant. A jestli z toho něco máme nebo nemáme, to pro nás není vůbec rozhodující. A rozhodně Vás nebudeme tlačit do něčeho, co už někde pojištěné máte, nebo do něčeho, co pro Vás nemá smysl.

Jak tedy letos? Nový rok za námi a sezona se přiblížila. Počty rezervací stoupají a prakticky za 3 měsíce vyplují první posádky. Zatím ještě ověřujeme možnosti, ale podle mnohých dobrých hodnoceních společnosti BoatSafe to vypadá, že budeme schopní zprostředkovat i tento typ pojistek. Rozhodně to není žádná reklama, budeme jen rádi, jestli jejich pojištění pro jachtaře opravdu funguje. Momentálně ještě ověřujeme, jak se jejich pojistky budou chovat v určitých případech, ale myslíme si, že to smysl mít bude. 

Určitě pak funguje i Yachtpool ve slovenském zastoupení, i s nimi počítáme!

Tak nám dejte ještě trochu času ať jsme si jistí, že to bude to pravé, protože stát se na moři může opravdu ledasco. 

 

 

Pojištění