Informace o větru

 

Hlavní větry na Jadranu
maestral (severozápadní vítr)
bura (severovýchodní vítr)
jugo (jihovýchodní vítr)vlajka ve větru

 

Maestral je severozápadní vítr, který se objevuje za podmínek vysokého tlaku vzduchu, obyčejně kolem 11. hodiny dopoledne a ohlašuje pěkné počasí. Může dosahovat síly 5 Bf a je příčinou neklidného moře. Maestra ustává k večeru a následující den - po klidné noci - opět vane obdobně silně jako v předchozí den.

 

Bura (také bóra) je silný severovýchodní vítr, který se objevuje při vysokém tlaku vzduchu, masy chladného vzduchu se hromadí na pevnině za horskými hřebeny a pak padají v prudkých poryvech velkou silou dolů na moře. Těžko se dá předpovídat, i když existují určité předzvěsti jejího příchodu: vrcholky pobřežních hor se zahalují do malých oblaků a hladina moře se v severovýchodní části zpění. Čím je vzdálenost od pobřeží větší, tím jsou poryvy větru slabší.V létě bura obyčejně vane jen několik hodin, ale čas od času se může stát, že fouká i den dva. Bura může být výjimečně silná v oblasti Kvarneru, podél Velebitského průlivu, kolem Šibeniku, poloostrova Pelješac a Dubrovníku.

 

plachetniceJugo (široko) je vlhký jihovýchodní vítr, který od října do konce ledna přináší velmi hojné vodní srážky. Klidné moře a nebe zatažené olověnými mraky na jihu jsou předzvěstmi pomalého příchodu juga, které zvedá vysoké vlny. Jugo často vane i několik dní, zatímco klidné moře může zůstávat i delší období . Občas tento vítr přináší i červenohnědý písek z Afriky. Je třeba vzít na vědomí, že jugo může v několika minutách změnit směr a proměnit se ve velmi silnou buru(severovýchodní vítr).

Navera je velmi silný západní vítr, který přináší špatné počasí. V létě začíná náhle a prudce. Vzdouvá moře, ale nejčastěji trvá jen krátce. Když tento vítr utichne, je vzduch svěží a příjemný.

 

Ostatní větry, které se objevují na Jadranu, jsou lebić - jihozápadní vítr, levant - silný východní vítr, tramontana - studený severní vítr. Vysoký a stabilní tlak vzduchu přináší obvykle větry, které v noci vanou z pevniny, a denní větry, které vanou z moře.


CONTACT

Michal Sehnoutka

Petra Štěpánková

Milan Podpěra

Simona Počtová

 

phone: +420 483 306 627

mobile phone: +420 774 736 627

mobile phone: +420 774 485 593

email: info@aquadino.cz

skype: aquadino.cz

 

Contact formSearch Results
* Required field